„Az aktív idősödés koncepciója elő kívánja segíteni az őszülő generáció részvételét a szabadidős tevékenységben, a társadalmi-, és kulturális életben, a fizetett és az önkéntes munka területén, az oktatás, a képzés rendszerében, valamint a családok mindennapi életében.”
(Brettner Zsuzsanna és Mucsi Georgina)
Aktív időskor – Fizikai aktivitást segítő szabadidős tevékenységek
Magyarországon jelenleg a lakosság 77%-a nem mozog eleget, így a mozgásszegény életmódból következő különböző keringési, anyagcsere- és idegrendszeri betegségek hazánkban nagyon gyakran fordulnak elő. Mindez elhízással is jár, amellyel idős korra kialakul az ördögi kör: a túlsúly miatt keveset mozgunk, de pont a mozgással tehetnénk az elhízás, a betegségek kialakulása ellen!
„Az időskori mozgás pozitív hatásai két fő területen nyilvánulnak meg: egyik az ún. prevenció, amely azt jelenti, hogy az aktív életmóddal megelőzhetjük bizonyos betegségek kialakulását. A másik a rehabilitációs, gyógyító funkció. A mozgást tehát el kell kezdeni, beiktatása nélkülözhetetlen, nemcsak a megelőzés, de a gyógyulás miatt is!
Hogy mennyit érdemes mozogni? 60 éves kor felett nagyjából heti 2 óra intenzív mozgás javasolt. Az intenzív alatt azt értjük, hogy a gyakorlatok során el kell kezdenünk izzadni. Alkalmanként legalább félórás testedzés szükséges, idősebb korban tehát ez heti 3 alkalmat jelent. Mindegy, hogy milyen sportot végez az illető: testmozgást kell végeznünk. Aki például heti háromszor kimegy sétálni a kutyájával legalább fél órát, az már teljesítette a minimális mennyiséget. Amikor elkezdjük beiktatni a mozgást az életünkbe, eleinte tapasztalhatunk nehézségeket. De ha van bennünk egy kis kitartás, ha valóban szeretnénk változtatni, ne csüggedjünk! 3 hónap elteltével úgy megszokjuk az aktívabb életmódot, hogy egyenesen hiányozni fog a rendszeres mozgás!” – olvasható a Mozgás könnyedsége honlapján
A fizikai aktivitást segítő tevékenységek között mára számos alternatíva közül lehet választani, de már napi minimum 20 perces egyenletes séta is sokat jelent a test számára.
- Magyarországon is egyre elterjedtebb az ún. senior torna, ami a testmozgás mellett új barátokat is eredményezhet, de az internet segítségével már otthon is végezhetőek átmozgató tornagyakorlatok.
- Az úszás nem csupán az ízületekre van jótékony hatással, hanem csökkenti a magasvérnyomást, továbbá az egyensúlyérzéket is fejleszti.
- Nincs is felszabadítóbb stresszoldóbb és magányűzőbb a tánctól. A társastánc javítja a koncentrációt, a testtartást és természetesen a kondíciót is, ráadásul új kapcsolatokat is kialakulhatnak.
- Pár éve indult és nagy népszerűségnek örvend az ún. senior örömtánc is, ami kizárólag az őszülő generáció számára nyújt elérhető közösségi mozgásformát.
- A nordic walking, a kerékpározás, túrázás, a ping-pongozás, vagy a fénykorát élő rollerezés is idősbarát sportnak tekinthető, azok számára, akik a nyugdíjazás előtt nem végeztek aktív mozgásos tevékenységet.
- A kocogás, a szobakerékpározás és a vízi torna is ajánlott azok számára, akiknél a fizikai aktivitás eddig hiányzott a mindennapjaikból, ugyanis ezek a mozgásformák is javítják az állóképességet és megmozgatják az izmokat, ízületeket.
A rendszeres testedzés pozitívan befolyásolja a mentális egészséget; az anyagcsere, az idegrendszeri és az agyi működést is.
Összegyűjtöttem interneten található tornagyakorlatokat, melyek közül mindenki megtalálhatja számára a megfelelőt:
- A Magyar Nyugdíjasok Egyesületeinek Országos Szövetsége szenior mozgásprogramot indított, melynek célkitűzése, hogy a harmadik kor tagjai inspirációt kapjanak a rendszeres testmozgáshoz. Honlapjukon otthon végezhető gyakorlatok is találhatók videó formájában.
- Alacsony intenzitású, egész testet átmozgató, közel 30 perces senior torna.
- 15 perces gyakorlatsor az MSD Diabetes Tudástár jóvoltából. „A 2-es típusú cukorbetegség kezelésében egy teljes életmódváltó programra van szükség. Ennek a programnak az egyik része a gyógyszeres kezelés, második pillére a diéta, a harmadik pedig a mozgásterápia.”
- Ülőtorna, szintén egy 15 perces gyakorlatsor.
- Egyszerű szemgyakorlatok.
- Mozogj otthon! „Hivatásos gyógytornászok 10 perces napi adásokban mozgatják meg az otthon ragadt nézőközönséget a közmédia több csatornáján. Fiatal felnőttek, idősebbek, és gyerekek is bekapcsolódhatnak a tornázásba, hiszen a műsor minden korosztálynak szól.” A Médiaklikk honlapján elérhetőek a tornák.
- Átmozgató torna időseknek, egy 16 perces gyakorlatsor, amely itt érhető el.
- Mindennapi gyógytorna – több videóból álló torna (csípő-, és térdgyógytorna; csukló-, és kéztorna, nyak-, és vállizmok…stb.)
- TévéTorna, avagy Idősebbek is elkezdhetik, bár ezt inkább nosztalgiának ajánlom, mert vannak benne nem éppen kímélőnek mondható gyakorlatok.
- Aki egy kicsit intenzívebb tornára vágyik, ajánlom az 57 éves, amerikai Leslie Sansone videóit, akit nemcsak hazájában, hanem világszerte követnek és szeretnek, mivel „öröm sétára” hívja a mozogni vágyókat. 10-15-20 perces intenzív gyalogló videói, ritmikus zenére kiváló lehetőség a kondíció megtartásához. Senkit ne zavarjon meg, hogy angolul beszél, mivel a gyakorlatok egyszerűen lekövethetők.
-
-
- Legnépszerűbb videója a 1.0 Mile Happy Walk
- A saját kedvencem, mivel akinek nincs sok ideje mozogni az adott napon, de mégsem szeretné kihagyni a tornát, elég ha megcsinálja az első felét (10 perc), akinek több ideje van még 10 percig sétálhat 🙂
-
-
- A hajdúböszörményi Egészségfejlesztési Iroda gyógytornászai által készített hasznos videók érhetőek el ide kattintva.
- Időskorúak legfontosabb tornagyakorlatai
- 20 perces senior torna a végén egyensúly gyakorlatokkal
- Csépke Lili gyógytornász ad néhány jó tanácsotaz időseknek könnyen elvégezhető, keringésjavító és légzést támogató, átmozgató gyakorlatok elvégzéséhez.”A torna előtt jól szellőztessük ki a lakást, tárjuk ki az ablakokat. Csak egy székre lesz szükség, így az is könnyen kivitelezni tudja majd a gyakorlatokat, akinek egyensúlyproblémái vannak.
Úgy helyezkedjünk el, hogy a karokat oldalra teljesen ki tudjuk nyújtani, illetve a lábakat is nyújtsuk előre. A szék mögött legyen hely az álló gyakorlatoknak.” – olvasható Újbuda honlapján.
15. Gyakorlatok székkel – Otthoni tornaprogram
Érdemes kinyomtatni és ezeket a gyakorlatokat célszerű hetente háromszor elvégezni. A kiadvány összeállítói javasolják, hogy érdemes már az első alkalom után kitűzni a következő edzés napját és időpontját, továbbá egy edzésnaplót is tartalmaz a füzet, ahol vezethető az időpont és egyéb megjegyzések is.
16. Erő és egyensúly – Otthoni tornaprogram
Részletes leírások, képekkel illusztrálva, hasznos tanácsok és edzésnapló.
17. Stabil testtartás, erő és egyensúly – Otthoni tornaprogram
A torna lényege: „Amikor már rendszeresen és magabiztosan végzi az egyensúlyozást fejlesztő gyakorlatokat FOKOZATOSAN törekedjen arra, hogy egyre kevesebbszer használja a kezét támaszkodásra, vagy kapaszkodásra. Ennek érdekében először csak a keze kisujját, majd a gyűrűsujját, majd a
közéső ujját ne vegye igénybe a kapaszkodáshoz, vagy a támaszkodáshoz, így végül már csak a mutató- és a hüvelykujja marad. Ügyeljen arra, hogy csak akkor kezdje el fokozatosan mellőzni a kapaszkodást/támaszkodást a kezével, ha már biztos az egyensúlya.”