Lélekerősítő háladoboz

Bizony nagy érték észrevenni, megélni és újraélni az élet apró áldásait. Erre hivatott a háladoboz is, aminek a segítségével egyszerűen lehet dokumentálni a szürke napok örömeit. Érdemes élni ezzel a nagyszerű lélekerősítő lehetőséggel. 

S mindenért hálát adhatok.
Derűs napok, borús napok,
Örömök, szenvedések…
Mindet azért adod,
Hogy cél felé segítsen.
Mindenért hálaéneket mondhatok.
Mert a minden, az minden! 

(Túrmezei Erzsébet: A minden, az minden)

A „háladoboz” használata egy nagyszerű eszköz a mentális és érzelmi jóllét javítására. Ez az egyszerű módszer segíthet a pozitív gondolkodásban és a hála gyakorlásában. Íme néhány oka annak, miért hasznos a háladoboz használata:

1. Pozitív szemlélet fejlesztése

A háladoboz arra ösztönöz, hogy naponta felidézzük az élet apró örömeit és azokat a dolgokat, amelyekért hálásak lehetünk. Ez elősegíti a pozitív gondolkodást, amely bizonyítottan csökkenti a stresszt és javítja a lelki egészséget.

2. Érzelmi jólét növelése

Amikor rendszeresen megállunk egy pillanatra, hogy kifejezzük a hálánkat, az növeli a boldogságérzetet. A háladoboz használata arra emlékeztet, hogy még a nehezebb időszakokban is vannak olyan dolgok, amelyek örömöt hoznak az életünkbe.

3. Összpontosítás a jelenre

A háladoboz segít a jelen pillanatokra fókuszálni, és megakadályozza, hogy túlságosan aggódjunk a múlt vagy a jövő miatt. Ez a tudatos jelenlét csökkentheti a szorongást és javíthatja az érzelmi egyensúlyt.

4. Társas kapcsolatok javítása

A hála kifejezése erősíti a kapcsolódás érzését másokkal. Egy háladoboz segíthet abban is, hogy köszönetet mondjunk másoknak, ami szorosabbá teheti az emberi kapcsolatokat és elősegíti a szeretetteljes közösségi érzést.

5. Stressz és depresszió csökkentése

A rendszeres hálagyakorlás, akár egy egyszerű háladoboz használatával, bizonyítottan csökkenti a depresszió és a szorongás tüneteit. Ez a módszer különösen hasznos lehet idősebbeknek, akik gyakran küzdenek magánnyal vagy elszigeteltséggel.

6. Értékelés a mindennapi életben

Ahogy egyre több pozitív tapasztalat kerül a háladobozba, az egyfajta emlékként is szolgál. Bármikor, amikor úgy érzed, hogy szükséged van egy kis erőt adó gondolatra, csak belepillantasz, és emlékeztetheted magad azokra a pillanatokra, amelyek örömet hoztak az életedbe.

Összességében a háladoboz használata egyszerű, de rendkívül hatékony módja annak, hogy javítsuk érzelmi jóllétünket és fenntartsuk a pozitív szemléletet.

Ha közösségbe szánjuk a háladobozt, akkor kézműves foglalkozás keretein belül készíthetünk papír dobozból, befőttesüvegből, vagy bármilyen tárolásra alkalmas eszközből egy kreatív dobozt, melybe gyűjthetjük azokat a dolgokat, amikért az év folyamán hálásak vagyunk. Egy papírra leírjuk a nevünket, a dátumot és a hálaadás konkrét okát.
Például:

Név:
Dátum:Hálás vagyok, hogy egészségem megengedte, hogy részt vegyek az idei tavaszi kiránduláson és eljuthattam Tokajba.
Hálakártya
Hálakártya – közösségi

Érdemes egy jó látható helyre rakni, illetve a közösségi helység dísze is lehet egész évben.

Év végén vagy év elején közösen felolvassuk az összegyűlt hálaadásokat.

Túrmezei Erzsébet: A minden, az minden

“Minden gondotokat őreá vessétek” 1 Pét 5,7.
“Minden lehetséges a hívőnek” Mk 9,23
“Mindenre van erőm a Krisztusban” Fil 3,20
“Mindenért hálát adjatok” Ef 5,20

Minden gondomat rád vethetem.
Nem csak az apró-cseprő gondokat,
a nagyobbakat is.
Nem csak a nagyokat, nehezeket,
a legkisebbeket is!
Mert a minden, az minden!

És minden lehetséges, ha hiszek.
Lehetetlen, megoldhatatlan,
Elérhetetlen nincsen!
Mert a minden, az minden!

És Tebenned mindenre van erőm.
Mindenre, sokra, kevésre,
szűkölködésre és bővölködésre…
Testvérek terhét vállamra vennem,
Teeléd vinnem!
Mert a minden, az minden!

S mindenért hálát adhatok.
Derűs napok, borús napok,
Örömök, szenvedések…
Mindet azért adod,
Hogy cél felé segítsen.
Mindenért hálaéneket mondhatok.
Mert a minden, az minden!

Lélekerősítő háladoboz

A hálanapló alkalmazása demenciával élők számára több szempontból is hasznos lehet, mind az érzelmi jólét, mind a kognitív funkciók szempontjából:

1. Pozitív érzelmek erősítése

  • A hálanapló segíthet a demenciával élők számára a mindennapi élet pozitív pillanataira koncentrálni, még akkor is, ha az emlékezetük romlik. Az apró, örömteli események felidézése csökkentheti a szorongást és a depressziót, amelyek gyakran kísérik a demenciát.

2. Emlékezet támogatása

  • A hálanapló használata serkenti a rövid és hosszú távú memóriát, hiszen a betegek visszaemlékezhetnek a napjuk során történt eseményekre. Még ha ez csak egy rövid időre is sikerül, az emlékek felidézése kognitív tornaként hat.

3. Strukturált rutin kialakítása

  • A hálanapló írása beépíthető a napi rutinba, ami segíthet a demens betegeknek egy stabilabb napirend kialakításában. Ez biztonságérzetet nyújthat számukra, és segítheti őket az idő érzékelésében.

4. Kommunikáció javítása

  • A hálanapló használata közös tevékenység is lehet, amelyben a gondozók vagy családtagok segítenek. Ez elősegítheti a betegek és gondozóik közötti kommunikációt, és erősítheti az érzelmi kapcsolatokat.

5. Önbecsülés és identitás erősítése

  • Azáltal, hogy a betegek leírják vagy elmondják, miért éreznek hálát, emlékeztethetik magukat arra, hogy még mindig értékesek és fontosak. Ez segíthet az önbecsülésük megőrzésében.

Hogyan alkalmazható?

  • Egyszerű formátum: A hálanapló lehet egy füzet vagy digitális eszköz, amelybe egyszerű mondatokat vagy akár rajzokat is be lehet írni. Például: „Ma napsütés volt, és jólesett az arcomon érezni.”
  • Vezetett kérdések: A gondozók olyan kérdéseket tehetnek fel, mint: „Mi tetszett ma a legjobban?” vagy „Kinek mosolyogtál ma?”
  • Vizualitás segítése: Fotók vagy színes rajzok hozzáadása fokozhatja az élményt, és könnyebbé teszi a visszaemlékezést.

A hálanapló leginkább a demencia korai vagy középső szakaszában lehet hatékony, amikor a betegek még képesek valamilyen szinten visszaemlékezni és kifejezni az érzéseiket. Azonban bármilyen szinten alkalmazható, ha a gondozó támogatást nyújt.

Összességében a hálanapló egy egyszerű, de hatékony eszköz, amely érzelmi és kognitív szempontból is támogathatja a demenciával élőt, miközben erősíti az emberi kapcsolatokat.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .